BIOGRAFIA

Hook Zbiorówki (29 z 29).jpg

POCZTĄTEK

Historia zespołu zaczęła się latem 2013 roku, kiedy perkusista świętokrzyskiej formacji Red Bridge - Mateusz Salata - postanowił stworzyć nowy projekt i spróbować swoich sił jako frontman. Wspólnie z Marcinem Michalczykiem, autorem tekstów, skomponował 3 utwory: „Bunt“, „Kim Jesteś“ oraz „Koniec Gry“. Piosenki były gotowe do wysyłki dla wytwórni fonograficznych we wrześniu 2014 roku pod szyldem HOOK. Nazwa zespołu, którą wymyślił Mateusz, to angielski termin oznaczający najbardziej chwytliwy element piosenki.

 

2014 – 2018

Pierwszą zainteresowaną wytwórnią była wrocławska Luna Music. Zespół fizycznie nie istniał, więc sytuacja wymagała skompletowania całego składu. Mateusz zaprosił do współpracy basistę z Red Bridge Marcina Padusińskiego oraz perkusistę Bartka Adamczyka i gitarzystę Pawła Okłę, którzy tworzyli do niedawna Acoustic Experiment. Podczas pracy nad materiałem zespół dostał kolejną propozycję współpracy z SP Records. Doświadczenie oraz prestiż warszawskiej wytwórni zaowocował podpisaniem umowy 6 listopada 2014 roku. Zespół rozpoczął sesję nagraniową do 10 utworów, które miały znaleźć się na debiutanckiej płycie. Pięć piosenek były nowymi kompozycjami, natomiast druga część materiału stanowiła odświeżone wersje utworów Red Bridge i Acoustic Experiment. W lipcu 2015 ukazał się pierwszy teledysk do singla „Bunt“ który wszedł na playlistę min. radia Eska Rock. W międzyczasie zespół zaczął grać pierwsze koncerty, supportujac takie zespoły jak: Ira, Chemia, Luxtorpeda, Farben Lehre. Trzy miesiące później ukazał się kolejny klip do utworu „Kim Jesteś“. Trzeci singiel „Cień“ miał premierę 28 lipca 2016 i dotarł do 3 miejsca listy Turbo Top w Antyradiu. Ukazał się również na antenie Trójki i RDC. 21 czerwca 2016 HOOK rozwiązał umowę z SP Records, z powodu braku chęci wydania CD w formie fizycznej. Ostatecznie zespół związał się z Fonografiką. 4 listopada 2016 debiutancki album BUNT trafił na półki sklepowe. Do końca 2017 roku zespół regularnie koncertował goszcząc na trasach zespołów: Ira, Chemia, Nocny Kochanek, Oddział Zamknięty. W międzyczasie muzycy komponowali materiał na kolejny krążek.

 

2018 – 2020

W czerwcu 2018 roku HOOK rozpoczął sesje nagraniowe, które trwały do końca roku. Problemy z wytwórnią Fonografika, która przestała istnieć, poważnie opóźniły wydanie płyty. 17 maja 2019 muzycy postanowili spróbować swoich sił na olsztyńskim festiwalu Kortofest, na którym przyznano im
I miejsce. Pod koniec 2019 roku zespół nawiązał współpracę z wytwórnią GÓRA MUZYKI, która zaplanowała premierę albumu „Próchno” na 24 lutego 2020. Na płycie znalazło się 11 kompozycji. Do utworów „WychOffanie”, „Gnojek”, „Coco Szalet” oraz „II Wieże” w szybkim tempie powstały videoklipy. Zespół dostał się również na Eliminacje do Pol'and'rock Festival, które niestety z powodu pandemii zostały odwołane. Podczas pierwszego lockdown'u HOOK zagrał mini koncert bez udziału publiczności, na którym wykonał 6 utworów w nowych, akustycznych aranżacjach. Koncert został zarejestrowany z myślą o późniejszym wydawnictwie w formie EP-ki.

 

2020 -

„Granie Na Polanie” - tak nosi nazwa koncertu, który ukaże się na początku przyszłego roku na kasetach magnetofonowych jako edycja limitowana. Wersję audiowizualną będzie można podziwiać również na platformie YouTube. Czas wolny, który stworzyła obecna sytuacja pandemiczna zespół poświęca na komponowanie nowego materiału oraz organizację planu zdjęciowego do ostatniego klipu promującego album „Próchno”.